15 czerwca, 2022

Fundacja „Sandomierka”

Fundacja „Sandomierka” powstała na początku roku 2022.
Została założona przez osoby wywodzące się z różnych, pozornie odległych środowisk, których wspólną pasją jest Sandomierszczyzna.
Wykorzystuje doświadczenie i dotychczasowe osiągnięcia założycieli z dziedziny upowszechniania kultury tj. w zakresie pomysłodawstwa, przygotowania, realizacji i współorganizacji takich cyklicznych przedsięwzięć jak Festiwal Piosenki Wodniackiej „Szantomierz”, Dookoła Wody Festival, Gala Orderu Rzeki Wisły w Sandomierzu czy Flis Niepodległości Sandomierz – Zawichost – Sandomierz.

Mamy na swoim koncie debiut w postaci współpracy z Towarzystwem Historycznym „Mały Wawel”, przy planowaniu, organizacji, koordynacji i realizacji pionierskiego projektu tzw. „sztafetowego flisu”, mającego na celu przekazanie worka „pszenicy baranowskiej” do Gdańska wykorzystując Rzekę Wisłę i flisaków pasjonatów. Pszenica nadal jest w drodze, odwiedza kolejne nadwiślańskie miejscowości. Miejmy nadzieję, że Gdańsk doczeka się tej symbolicznej przesyłki, a Ci, którzy wykona z niej mąkę, a następnie pyszny wypiek.

Kolejny projektem, którego podjęliśmy się jako młodziutka organizacja był konkurs fotograficzny dla dzieci i młodzieży pt. „Wianki Sandomierszczyzny”, partnerem projektu, w zakresie współfinansowania, było Starostwo Powiatowe w Sandomierzu. Konkurs rozstrzygnięty, nagrody przyznane. Miejmy nadzieję na kolejne wspólne działania.

Rok 2022 został uznany przez Radę Miasta Sandomierza Rokiem Krzemienia Pasiastego. Z tej okazji Lokalna Organizacja Turystyczna „Partnerstwo Ziemi Sandomierskiej” przygotowała wystawę biżuterii z krzemienia pasiastego. Odwiedziła ona Bratysławę, Zamość, oraz oczywiście prezentowana była w sandomierskim ratuszu. Nasza organizacja zadbała aby atrakcyjne fotografie oraz informacje związane z tym „kamieniem optymizmu” były wyświetlane na estetycznych monitorach.

11 listopada 2022 roku, w ramach Flisu Niepodległości, ceremonialnie przebył wiślaną trasę Sandomierz – Zawichost – Sandomierz. Na pokładzie gościliśmy aktywnych społeczników zarówno z Zawichostu, Sandomierza oraz, tradycyjnie, z flisackiego Ulanowa, ze Śląska oraz Warszawy. Rześkim rankiem w sandomierskim Starym Porcie zostaliśmy „odprawieni” przez pana wiceburmistrza Sandomierza Janusza Stasiaka, i po kilku godzinach przyjemnego jesiennego flisowania, w Zawichoście, powitała nas pani burmistrz Katarzyna Kondziołka. To był już czwarty Flis Niepodległości Sandomierz – Zawichost – Sandomierz.

Święto młodego Wina – to inicjatywa Sandomierskiego Stowarzyszenia Winiarzy, którą prywatnie wspieramy od lat. W roku 2022 już pod szyldem „Sandomierka” zadbaliśmy o atrakcje muzyczne dla każdego z uczestników imprezy. Była to jubileuszowa – dziesiąta edycja tego wydarzenia.

Prawdziwym wyzwaniem dla nas była samodzielna organizacja V Gali Orderu Rzeki Wisły pod patronatem honorowym Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku z oddziałem Muzeum Wisły w Tczewie. Fundacja „Sandomierka” zgromadziła wokół wydarzenia wielu zacnych partnerów oraz zaprosiła gości z całego kraju. To był dla nas zaszczyt gościć każdego rzecznego wodniaka od wiślanego „zera” po Gdańsk. Więcej informacji znajduje się na www.orderwisly.pl oraz na www.facebook.com/orderwisly.

Dziękujemy!

pl_PLPolish